Základní škola a Mateřská škola
Horní Benešov

Dvacet měsíců s Dumtukou

Už téměř dva roky se s dětmi zabývám v hudebních výchovách novou metodou výuky rytmu, jejímž autorem je Zdeněk Janeček. Od samého počátku jsou součástí letošní osmáci, následováni sedmáky. V tomto školním roce jsem začala Dumtuku vyučovat i děti z pátých a šestých tříd. Dumtuka se stala součástí našich hodin, včetně speciálního pozdravu a během letních prázdnin 2021 a 2022 jsem se s dětmi potkávala pravidelně jednou týdně. Spolupráce se Zdeňkem a jeho rytmem je velmi obohacující a přináší nám společné zážitky s dětmi. Je skvělé pozorovat, jaký kus cesty ve vnímání rytmu děti ušly a jaké pokroky dělají žáci s ADHD nebo poruchami učení, kteří v prvních měsících s rytmem celkem dost bojovaly. Dnes už se nebojí jít bubnovat na cajon či djembe před tabulí. Nebojím se říci, že Dumtuka boří bariéry mezi dětmi, a také mezi dětmi a dospělými.

Pozitivní feedbacky nejen od žáků, ale i od kolegů, asistentů pedagoga či školního psychologa jsou to, co posunuje „obyčejný rytmus“ na nejvyšší level.

V loňském školním roce se děti setkaly se Zdeňkem Janečkem ve společné hodině hudební výchovy a i letos tomu nebude jinak.

7. února 2023 se malá tělocvična rozezní Dumtukou a už teď se na bubnování se samotným autorem těšíme.

Mgr. Beata Dostálová

Přihlášení