Základní škola a Mateřská škola
Horní Benešov

Víš, co jíš a piješ?

Co se skrývá v potravinách? Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš a piješ?

byl školní projekt žáků 7. A naší základní školy zaměřený na zdravou výživu a tedy na nutriční složení výrobků a obsah cukru, soli a tuku či oleje v nich. Proč? Protože naše strava ovlivňuje nejen to, jak vypadáme, ale i to, jak se cítíme. 

Žáci nejprve sbírali obaly z různých potravin (např. obaly od čokolád, bonbonů, chipsů, plechovky od nejrůznějších nápojů apod.)  a v pátek 12. 5. si je spolu s odměrkami a digitálními váhami přinesli do školy. Podle tabulek nutričních hodnot uvedených na přebalech nejprve pomocí trojčlenky vypočítali, kolik gramů cukru, soli, tuku či oleje jednotlivé dobroty obsahují. Žáci pracovali v malých skupinách a perfektně se při práci navzájem doplňovali.

Poté, co všechno spočítali, do krabiček a průhledných sáčků odvažovali vypočítaná množství uvedených látek a společně všechno nainstalovali a vystavili. Jednu část výstavky umístili na nástěnce v 1. poschodí a zbytek dali do vitrín umístěných ve třídě 7. A.

Cílem celého projektu bylo upozornit spolužáky na skutečnost, které pochutiny odpovídají zdravému životnímu stylu, a které naopak přílišným množstvím cukru či soli spíš našemu zdraví škodí.

Šokující bylo např.množství cukru obsažené v lentilkách a úplně nejděsivější bylo zjištění, kolik oleje a cukru obsahuje lískooříšková pomazánka Nutella.

A tak díky uvedenému projektu víme, co jíme.

Přihlášení