Základní škola a Mateřská škola
Horní Benešov

Na vlnách Dumtuky

Je dobré občas vyzkoušet aktivity, které v běžné výuce nejsou možné. A tak se uskutečnil 19. května první bubenický kruh  „Na vlnách Dumtuky“. Pátečního programu, včetně noclehu ve škole se zúčastnilo bezmála třicet dětí od páté do osmé třídy. Aktivit bylo mnoho. Odzkoušeli jsme nové hry, jako např. Dlaždice nebo Gramofon. Sama jsem byla zvědavá, jak se děti dokáží naučit bubenickou skladbu, kde jsou rozděleny do pěti skupin a každá skupina hraje jiný rytmus na jiné perkuse, případně i rytmus mění. Výsledek byl úžasný a překvapující. Zúročily se měsíce a roky Dumtuky s žáky. Venku jsme původně chtěli uspořádat opravdický bubenický kruh s ohněm, ale počasí příliš nepřálo. Přesto jsme si venku zahráli až do téměř mrznoucích prstů.

Večerní program začal pro všechny překvapením, kdy jsme uskutečnili videohovor se Zdeňkem do Holandska. Následovala šifrovaná hra v setmělé škole. Na dobrou noc jsme ještě zkoukli videa s bubeníky. A pak alou na kutě. No, že by se zrovna vydatně spalo, to se říct nedá. I tak jsme ráno vstali plni energie na snídani. Následný feedback a postřehy dětí mě utvrdily v tom, že Dumtuka má obrovský smysl nejen z hlediska rytmiky a hudby, ale hlavně z lidské stránky, upevňování vztahů a spolupráce mezi dětmi.

Velmi děkuji asistentce pedagoga Martině Mičkové, která šla do toho se mnou a vše se tak krásně zvládlo.

Moc děkuji za odpolední pomoc i vychovatelce Taťáně Knapové.

Dětem děkuji za úžasnou spolupráci.

Mgr. Beata Dostálová – Dumtuka mentor

více fotografií zde (fotogalerie Rajče)

Přihlášení