Základní škola a Mateřská škola
Horní Benešov

Na vlnách Dumtuky

Na letošním setkání jsme se nechali unášet nejen rytmikou, ale také netradičními hudebními nástroji a muzikorelaxací. Během celého odpoledne a večera se prolínala různými aktivitami týmová hra: Hledej, nalep, uhádni. Děti hledaly indicie v malých skleničkách a skládaly věty, které jim nakonec odhalily netradiční hudební nástroj, kterým byl gong. A s ním se také večer seznámily.

Velkou a vítanou změnou byl náš host z Brna, hudební skladatel Mors Richter. Mors je nejen výborný skladatel a muzikant, ale i člověk, který toho ví o netradičních nástrojích opravdu mnoho. Všechny bubeníky zcela pohltilo vyprávění o nástrojích, jejich ukázky a také to, že si je mohli sami vyzkoušet. Seznámili se s křišťálovou a tibetskou mísou, indiánskou flétnou, didgeridoo, circle didgeridoo, flétnou smrti, hromovým bubnem, ocean drumem a mnoha dalšími. Bavili jsme se o původu hudby a každý si také vyrobil jednoduchý dechový nástroj.

V průběhu odpoledne nechybělo tradiční bubnování venku v bubenickém kruhu, improvizace a procvičování disků.

Na úplný závěr jsme dětem přichystali muzikorelaxaci. Za zvuků ocean drumu, handpanu a dalších nástrojů jsme se přenesli do jiného světa.

Večerka (jako už tradičně) večerkou nebyla a většina nočnímu spánku moc nedala. Ráno po úklidu,  snídani a zhodnocení celé akce dostaly děti účastnické listy a plny dojmů a zážitků se vracely domů.

Děkuji moc SRPDŠ za finanční příspěvek na naši Dumtuku. Díky patří i paní asistentce Martině Míčkové, která s námi absolvovala toto setkání již potřetí.

A obrovské díky patří Morsi Richterovi, který si ve svém nabitém programu našel čas a všechny vlny, od těch mírných až po tsunami zdolal do soboty s námi.

Beata Dostálová, Dumtuka mentor

Fotogalerie je na Rajčeti.

Přihlášení